Василь Кобель: «Європейська Солідарність» завжди стоятиме на захисті інтересів малого і середнього бізнесу»

Через коронакризу, Україна висить над економічною прірвою. Про збитки й втрати через карантин, а також кроки, що можуть пом’якшити удар, прокоментував депутат Тернопільської обласної ради від фракції «Європейська Солідарність», банкір Василь Кобель.

— Коронакриза боляче вдарила по економіці України, — наголосив Василь Кобель. — Діяльність тимчасово призупинили 29% вітчизняних підприємств, а 6% — повністю закрили свій бізнес. Статус безробітного від початку карантину отримали майже пів мільйона людей. До 3,1 млн українців на піку карантину перебували в стані так званого прихованого безробіття, тобто або у відпустках за власний рахунок, або зі значним зменшенням зайнятості. Коронакриза погіршила фінансовий стан 67,5% українських домогосподарств. Про це свідчить опитування Європейського банку реконструкції та розвитку. Зокрема, 15,9% опитаних українців зазначили, що втратили роботу; 26,6% – закрили сімейний бізнес. За даними Нацбанку, обсяги грошових переказів від трудових мігрантів до України за 9 місяців поточного року зменшилися на 2,5% проти аналогічного періоду 2019-го. За 9 місяців 2020-го імпорт товарів зменшився на 5,1 млрд доларів або на 11,8%., експорт – на 2,1 млрд доларів або 5,6%. Значний удар коронавірус наніс по галузях культури, туризму, громадського харчування, готельному бізнесу. Так, фінансові обсяги кафе й ресторанів від початку карантину впали на 81% в порівнянні з докарантинними показниками.

Кількість іноземних туристів в Україні через пандемію зменшилася майже в чотири рази — 2,7 млн за дев’ять місяців 2020-го проти 10,7 млн за аналогічний період 2019-го. За шість карантинних місяців українські готелі та заклади, що надають послуги з розміщення сплатили податків на понад пів мільярда грн. менше, ніж у березні-вересні 2019-го. Приміром, тільки з «карантином вихідного дня» кафе та ресторани втратили 27% від фінансових обсягів, а декотрі взагалі закрились. Одноразова допомога ФОПам — добра ідея, але 8 тис. грн. — зовсім не достатньо. Ні зберегти бізнес, ні пережити черговий локдаун ця сума не допоможе. Аби бодай трохи мінімізувати наслідки вона повинна бути щонайменше в три рази більшою.

 «Європейська Солідарність» давно виступає за впровадження урядом податкових канікул для малого й середнього бізнесу, наповнення фондів підтримки здешевлення кредитів, не відтермінування, а відміни проєкту щодо застосування РРО для платників на спрощеній системі оподаткування. Ми завжди стояли й стоятимемо на захисті інтересів малого й середнього бізнесу на всіх рівнях.